Da li će pravosuđe preživeti koronu?

Corona jud

Tekst je objavljen na portalu nova.rs 31. marta 2020.

Da li će domaće pravosuđe preživeti epidemiju? Da li će ga potreba za istrčavanjem u susret očekivanjima izvršne vlasti ovog puta i fatalno zaraziti? Da li će završiti, ili ipak prodisati na aparatima? Ili će ga urođena autističnost i samoizolovanost zadržati „kod kuće” i još jednom sačuvati težih posledica?

Dok grozničavo posmatramo epidemiološku krivu, kao i kod svakog drugog pacijenta, sve opcije su otvorene. Pa ipak, prvi pokazatelji „pravosudne epidemiološke slike” daju razloga za zabrinutost. Jer, u čitavu ovu situaciju ono je, poput drugih rizičnih grupa, ušlo s kompleksnim medicinskim kartonom. Imunološki sistem jektičavog bolesnika i večitog pokusnog kunića odavno je seriozno narušen, i već predugo njegovo funkcionisanje podrazumeva manji ili veći stepen tutorstva. Kada na sve to dodamo i činjenicu da, suprotvno zahtevima preventive, u doba kriza zaštitne maske i inače lakše padaju, možemo razumeti zašto prvi pokazatelji ne iznenađuju.

Ono što smo prethodnih dana imali prilike da vidimo neodoljivo podseća na ranije, ne tako davne, ali već prilično zaboravljene „epidemije” pravnog eksperimentisanja. Reč je o prethodnom ratnom (bombardovanje 1999), i zatim vanrednom stanju („Sablja” 2003), tokom kojih se tadašnje pravosuđe neograničeno pokoravalo razobručavanju i samovolji uvek sklonim vladarima.

Čemu nas uče iskustva sa bombardovanjem i „Sabljom” kada je o pravosuđu u krizno doba reč? Najpre da, pre ili kasnije, u ekstremnim uslovima i one koji uslove propisuju i one koji ove primenjuju zahvati lakši ili teži stepen panike i euforije, ali i grandomanije i mesijanskih ideja, te uverenja da ovakvi periodi predstavljaju neograničeni poligon za žongliranje s pravnim poretkom. Isključivo od pribranosti i profesionalnosti onih koji su u tim trenucima na sceni zavisi u kojoj meri će ovakvi faktori biti držani pod kontrolom. Svako vanredno stanje pre ili kasnije izrodi nove napoleone i nostradamuse, koji više ili manje efikasno iskoriste svojih pet minuta moći i slave, uveravajući nas kako, dok se situacija ne popravi, drugih bogova osim njih ne treba imati.

„Zakonik o krivičnom postupku više ne važi! Sada slušamo konferencije za štampu!” Još uvek se sećam uspaničenog glasa starijeg kolege koji je sudijskim junošama u „Sablji” delio uputstva za preživljavanje. Nažalost, mnogi su ga poslušali. Preživeli su, preteklo je i pravosuđe, ali su brojne posledice ostale trajno.

Jer, pravosuđe je u obe pomenute situacije zabrinjavajuće nekritički odgovaralo političkim zahtevima trenutka, olako inkorporirajući u normativni korpus apele samozvanih mesija. To je druga krizna konstanta. Prečesto je prihvatalo ulogu mača, zaboravljajući da je jedna od osnovnih uloga sudstva i u kriznim vremenima, uloga kantara! Tako smo iz „Sablje”, izašli s milionskim odštetama koje su isplaćivane neosnovano lišenima slobode, s brojnim promašenim postupcima i dodatnom devastacijom pravosudnog sistema, koji se još uvek oporavlja od tekovina različitih vanrednih stanja. Uzdrmanost države bila je tih dana gotovo apsolutna legitimacija za bilo kakav pravosudni eksperiment. I tada, baš kao i danas, nesigurno i neslobodno kakvo jeste, pravosuđe se utrkivalo u pokazivanju odanosti željama uznemirenih gospodara. Epilog ranijih situacija znamo.

Šta je mogući nauk za sadašnji trenutak? Nije sporno da u kriznim vremenima pravosuđe, kao jedan od tri stuba države, mora delovati ozbiljno i odlučno. Potrebno je pravilno odmerenim sankcijama, reagovati prema onima koji, uprkos brojnim upozorenjima, krše preporuke nadležnih, i tako odgovoriti i druge potencijalne prekršioce. Međutim, pre preduzimanja egzotičnih i evidentno neprimerenih mera, pre olakih određivanja pritvora i uvođenja dubioznih proceduralnih postupaka, pre pribegavanja maštovitim tumačenjima inkriminacija i nekritičkog prihvatanja preporuka neproverenih stručnjaka, treba se podsetiti da sudsvo nikada nije, i nikada ne sme postati, samo đule u rukama države. I u najtežim vremenima, ono je jednako i štit građana, pa čak i onih koji su pogrešili, od prekomerne odmazde i preteranog ograničavanja.

Pre nekoliko dana, hrvatski sudija Ustavnog suda Andrej Abramović, oštro i hrabro je kritikovao pojedine odluke Nacionalnog stožera za krizna stanja te zemlje. „Nema te nužde” opomenuo je, „koja opravdava postupanje mimo zakona i Ustava jer i Ustav i zakoni reguliraju stanje nužde” podsećajući da je „dugoročno gledano šteta na demokraciji veća … od štete izazvane bilo kakvim virusom.” Da li ovakve reči pokazuju da je sudija manji „domoljub” od njegovih kolega koje su bez reči potrčale da „udare mur” na baš svaku novu ideju i poslednjeg vladinog činovnika i estradnog analitičara? Da li je i ovde reč samo o čoveku koji je tu da „dok drugi izgaraju podmeće klipove”, ili je ipak reč o jednom od retkih pripadnika branše koji je svestan činjenice da sudija i u vanrednom stanju mora biti sudija, a ne samo poslušni državni aparatčik?

Prethodna stanja nas uče da sve prođe, pa i vremena rata, bolesti i nesreće. Ono što ostaje su posledice, koje podsećaju da nije svaki lek bolji od svake bolesti. Zbog toga je neko, iako cinično, pravilno primetio da bi najsigurniji način da uništimo virus bio taj da prethodno uništimo sve njegove potencijalne domaćine, uključujući i sebe same.

Da pravosudni lek ne bi na duži rok postao gori od tretirane bolesti, potrebno je podsetiti da sudijska zakletva na pokoravanje Ustavu i zakonu i isključivo služenje istini i pravdi, u doba kriza ponekad može značiti i više nego u redovnim okolnostima.

Zato perite ruke, držite distancu i slušajte lekare… A ako ste sudije, pored svega toga, potrudite se da zaista to i budete!

Podelite sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

4 Responses

  1. Prijatelju i uvaženi Kolega, pravosuđe ovakvo kakvo je danas, kako sudstvo tako i tužilaštvo, birano po kriterijumima nestručnosti umesto stručnosti, nedostojnosti umesto dostojnosti… uz značajnu preporuku pojandura iz kafančina i lovačkih udruženja… nema kapaciteta da se nosi sa ovom diktaturom i kršenjem Ustava i zakona kakvo nije zabeleženo u savremenoj istoriji.
    Doći će i ovome kraj, jednoga dana… ali nisam siguran da će i tada, kada god da to bude, biti volje, stručnosti i smelosti da se na optuženičku klupu dovedu svi koji sada odlučuju o slobodi i neslobodi građana kršenjem Ustava, zakona, međunardnih normi i opšteprihvaćenih standarda iz oblasti ljudskih prava i sloboda.
    Biti sudija je nešto posebno, nešto nadasve uzvišeno i časno, jer je pravo da sudi drugome dato samo Bogu i sudiji, ali… imajući u vidu kako se dolazi na sudijsko mesto i kako se napreduje u sudijskim zvanjima (čast izuzecima), a uz to i veliku zastrašenost onih koji imaju znanje ali ne i hrabrost neophodnu za obavljanje ove časne funkcije, ne očekujem da se nešto u sudstvu, a naročito tužilaštvu koje je ustrojeno na principu nadređenosti i podređenosti, desi osim lavine presuda koje će glasiti na dve ipo i tri godine zatvora na suđenjima održanim putem skajpa. Prosto zato jer je tako u sistemu “podele vlasti” naređeno plašljivim sudijama, koje nemaju svoje JA i trunku hrabrosti, od strane one vlasti koja se zove izvršna.
    Prijatelju, posle gotovo tri decenije provedene za sudijskim stolom razmišljam da odem iz pravosuđa, ili bar iz sudstva, jer ne mogu više da gledam šta se oko mene dešava a nemoćan da nešto učinim.
    Divim se Tebi kroz čije reči govore sudije koje imaju svoje JA, Tebi koji si napadnut ni manje ni više nego u Parlamentu, kao najvišem zakonodavnom telu koje očigledno nema drugih poslova nego da debatuje o sudiji koji se, čuj, osmelio da argumentovano kaže ono što misli, umesto da ćuti i sudi kako mu se kaže od izvršne, i ko zna koje vlsti, bila da je reč o onoj zvaničnoj ili onoj iz senke.
    Kako ćemi izaći iz ovog vanrednog stanja (slaba je ovo reč za sve što nam se dešava kada su suspendovani Ustav, zakoni, skupština…) ne znam, a pogotovo ne kada će to biti, ali moramo iz ovoga (ako već nismo do sada), izvući neke zaključke i izaći pametniji. Od nas zavisi kako ćemo živiteti, da li u demokratiji ili diktaturi.
    S velikim Poštovanjem i Uvažavanjem,
    SAŠA

  2. Veoma poštovani sudija,
    Ustav je u Srbiji ukinut pre uvodjenja vanrednog stanja. Naša je država i pre pandemije ušla u neustavno stanje. Otpor tome, gradjana, pa i malobrojnih pripadnika pravničkih profesija medju njima, iako žilav, nije urodio plodom. Naočigled civilizovanog, slobodoljubivog i demokratskog sveta, Srbija je vraćena na početak 19. veka. Tako je ‘’stvar’’ faktički prestala biti pravna i postala je politička. Tu ‘’stvar’’ moraće da reše, dakle, gradjani sa vlastodršcem. Sačuvaj nas, Bože, korone! Ali, i drugih zala…

  3. “If we’re not taking advantage of the current lawlessness, what was the outbreak even for?”
    MANNY ROSENBLAT • MAYO BOTTLER
    (komentar na krađu Vangogove slike, jedine ukradene stvari iz holandskog muzeja na dan slikarevog rođenja, 30. marta ove godine)

    A što se tiče sudija, ne bojim se ja za njih da neće ostati isti kao što su bili i pre korone i da pravosuđe u Srba neće preživeti u suštinski nepromenjenoj formi. Možda će samo korona (i nezapamćena recesija koja će je slediti) katalizovati odluke onih sudija (i kolega tužilaca, jamačno) da se, nezadovoljni sistemom u kome su godinama/decenijama gradili svoje ime i svojim položajem u njemu, “odmetnu” u advokaturu, e kako bi mogli da slobodno i nezavisno štite ljudska prava & slobode i svojim klijentima se izbore za pravično i nepristrasno suđenje.

  4. Sudije često peru ruke, od pravde, na distanci su od stranaka i slušaju važne političare. Što se tiče pravosuđa ono je zahvaćeno virusima koji mu predstavljaju hronične probleme, korupcionitis, imperitiamitis, sloppinessitis, iustitiae censuraitis, ipsi creditori scammersitis, excretiositis,..te mu je potreban mnogo jači i veći respirator i ventilacija koja će ga pročistiti od svih virusa i viruščića pre početka prave pravosudne pandemije, a umesto toplomera, u kom je stanju pacijent i sa kolikom temperaturom, pogledati broj predmeta u Strazburu. Trenutno hronično i akutno stanje “pacijenta” istog ne oslobađa odgovornost za sve što se mimo Ustava i zakona događa u Srbiji, a ključni i egzistencijalni problemi, od kojih zavisi i opstanak “pacijenta”, ne samo naroda, su opasnosti od promene demografske slike Srbije, podele iste uz stvaranje novih državica na njenoj teritoriji i rasprodaja prirodnih resursa stranim kupcima, budućim gospodarima. Prateći simptomi su neviđena pljačka uz blagoslov pravosuđa, ne i Justicije, porodilja, mladih i penzionera. Preporuka pacijentu, kao preventivu 3x dnevno proučavati Ustav i zakone koji regulišu tu problematiku, a kao kurativu se uozbiljiti i lupiti po čelu gumenim čekićem, jer, ako se sve napred navedeno realizuje “pacijenta” i njegovog tvorca-državu ništa neće spasti, posebno ne kajanje na ex i nova zakletva novim gospodarima.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pogledajte ostale blog članke